ul. Królowej Jadwigi 19/68
33-300 Nowy Sącz
tel. 501-011-863

e-mail: szkolaplywania.bl@poczta.onet.pl

Pływanie niemowląt

Etapy szkolenia dla najmłodszych pływaków

0-6 miesięcy-adaptacja

Pierwsze zajęcia polegają na chodzeniu w wodzie z dzieckiem wtulonym w siebie, pieszczeniu go i chwaleniu za dzielność. Maleństwu spokojnie może zanurzać uszka. Potem wystarczy osuszyć je ręcznikiem. Podstawą jest nauczenie się zmieniania pozycji dziecka w wodzie(od trzymania niemowlaka w pionie, poprzez leżenie na brzuszku, aż do położenia go na plecach). Jeśli maleństwo nie trzyma jeszcze samodzielnie główki, przez cały czas musisz je podtrzymywać i kontrolować.

6-9 miesięcy-ruszamy z miejsca

Malucha w pozycji leżącej na piersiach można ciągnąć za rączki. W ten sposób dziecko uświadamia sobie, że w wodzie można się poruszać i przemieszczać.

UWAGA! Przez cały czas musisz obserwować główkę, by maluch nie zanurzył jej niespodziewanie pod wodę. Na zajęciach trener próbuje polewać głowę malucha wodą z konewki. W wyniku tego dziecko zaczyna poruszać instynktownie nóżkami, a ruch ten przygotowuje go do samodzielnego utrzymania na wodzie.

9-12 miesięcy-macham rączkami

Czas na pierwsze lekcje koordynacji ruchowej. Zaangażujmy do nich tatę malucha. Na początku muszą oni pomóc dziecku ruszać rączkami i nóżkami jednocześnie. Maluch jest bowiem w stanie wykonywać tylko jeden rodzaj ruchu (tzn. gdy macha rączkami, przestaje poruszać nogami). Pod koniec pierwszego roku życia koordynacja pracy rąk i nóg staje się bardziej świadoma. Wtedy nastanie czas na naukę samodzielnego poruszania się w wodzie. Już wkrótce Twój maluch zacznie pływać.

UWAGA!!! BEZPIECZEŃSTWO NAJWAŻNIEJSZE!!!

NIGDY NIE POZOSTAWAJ DZIECKA SAMEGO, BEZ OPIEKI W POBLIŻU WODY (NAWET W WANNIE). MY NAUCZYMY PODSTAWOWYCH, NIEZWYKŁYCH UMIEJĘTNOŚCI PŁYWACKICH, JEDNAK NALEŻY PAMIĘTAĆ, ŻE DZIECI NIE POTRAFIĄ OCENIĆ ZAGROŻENIA, NIEBEZPIECZEŃSTWA W WODZIE DLATEGO TY RODZICU JESTEŚ JEGO PRZEWODNIKIEM W TEJ NIEZWYKŁEJ PRZYGODZIE, JAKIM JEST PIĘKNY ŚWIAT WODNY.

NIEMOWLĘ NA BASENIE

Coraz większe grono rodziców zabiera swoje małe pociechy na basen i bardzo dobrze, gdyż woda wspaniale wpływa na rozwój małego organizmu. Do tego może stanowić doskonałą formę spędzania wolnego czasu rodziców z dziećmi. Warto także powiedzieć, że to najzwyklejszy powrót do środowiska, w którym nasz maluszek dojrzewał przez 9 miesięcy. Dzieci z łatwością uczą się leżenia w wodzie, gdyż ich ciałka pokryte są proporcjonalnie grubszą warstwą tłuszczu. Poza tym zajęcia na pływalni hartują i wzmacniają malucha. Basen idealnie sprawdza się również w leczeniu problemów z napięciem mięśniowym. Dlatego bardzo często zalecany jest przez neurologów.

NURKOWANIE-POJĘCIE WZGLĘDNE

Niemowlęta faktycznie instynktownie wiedzą, że muszą wstrzymać oddech pod wodą, przyjmują także właściwą dla unoszenia się w wodzie pozycję neutralnie, jednak ich ruchy nie są na tyle skoordynowane aby mogły dokądś dopłynąć o własnych siłach. Przypomina to stan zawieszenia. Dziecko obserwuje otoczenie pod wodą i wstrzymuje oddech. Jednak nie próbowałbym robić eksperymentów bez pomocy specjalisty. Dzieci szybko się przyzwyczajają do wody. Woda działa relaksująco i ułatwia maleństwu swobodne poruszanie się, ruszanie nóżkami i trzymanie główki w górze w wodzie jest o wiele łatwiejsze. Poza tym pływanie hartuje organizm. Pływanie dla najmłodszych zdobywa w Polsce coraz większą popularność.

Chętnych jest tylu, że czasem na pierwszą lekcję trzeba czekać na liście rezerwowej. Zajęcia na basenie dla niemowląt to nie tylko moda ale również zdrowie i dobra kondycja.

ODRUCH PŁYWANIA

Zajęcia na basenie trwają 30 minut. Dla malucha to nie lada wysiłek. Ale czasem na zabawie czas upływa szybko. Dziecko rodzi się z odruchem pływania i chodzenia. Im szybciej zaprowadzimy maluchy na basen i zaczniemy go przyzwyczajać do wody, tym większe są szanse, że zachowa ten odruch. A warto bo pływanie wspomaga rozwój fizyczny dziecka i koordynację ruchową. Jeśli jest zdrowe, praktycznie nie ma efektów ubocznych takiej formy ruchu. Jakie są jeszcze zalety pływania z maleńkim dzieckiem w basenie?

Pływa mama, pływa tata-przede wszystkim taka aktywność wspomaga rozwój psychiczny dziecka i buduje kontakt z rodzicem. Dla malucha basen to nowe środowisko: szum wody, inne dzieci czyli wiele emocji naraz. Malec czuje się początkowo niepewnie; jednak to, że jest z nim mama lub tata daje mu poczucie bezpieczeństwa. Dziecko ma pełne zaufanie do swojego opiekuna. W trakcie zajęć w basenie pływa najwyżej dziesięcioro rodziców z dziećmi. Niektórzy rodzice przychodzą razem i często wymieniają się w trakcie lekcji.

OD CZEGO ZACZĄC PŁYWACKĄ PRZYGODĘ?

Należy pamiętać, że maluch dla którego dotychczas największym zbiornikiem wodnym była domowa wanienka może mieć obawy przed wejściem na dużą pływalnię. Niemowlęta bardzo różnie reagują na taką sytuację dlatego warto je wcześniej odpowiednio przygotować:

-najlepiej zacząć od oswojenia dziecka z ludźmi, zorganizować kilka wypraw w zatłoczone i pełne ludzi miejsca,

-stopniowo wydłużać czas codziennych domowych kąpieli (zajęcia na pływalni trwają 30 minut),

-stopniowo obniżać temperaturę wody, w której maluch jest codziennie kąpany, pamiętając o tym, że różnica jednego stopnia jest już odczuwalna.

Przed pierwszą wizytą na pływalni warto w domu pokazać się dziecku kilka razy w czepku, tak aby podczas zajęć nie przestraszyło się nowego wizerunku rodzica. Należy ustalić porę karmienia najpóźniej na 30 minut przed rozpoczęciem zajęć. Bezpośrednio przed wejściem do wody nie zaleca się smarowania dziecka oliwką ani kremem ponieważ ciało malucha zanurzonego w wodzie będzie śliskie co utrudni zapewnienie maluchowi bezpieczeństwa. Na teren pływalni należy zabrać ręcznik lub szlafroczek malucha, aby tuż po wyjściu z wody wytrzeć i okryć dziecko. Przed opuszczeniem budynku pływalni warto odczekać około 30 minut dzięki czemu unikniemy przeziębienia i drobnych infekcji.

Nie każde dziecko radośnie reaguje na pierwszej lekcji-jednak nie należy się poddawać! Z naszych doświadczeń wynika, że 90% maluchów już na trzecich zajęciach jest oswojonych z nowym miejscem i pełnych zainteresowania i radości.

OD KIEDY ZACZĄĆ ZAJĘCIA Z PŁYWANIA

Można już w wieku sześciu tygodni, choć niektórzy specjaliści radzą poczekać, aż dziecko skończy trzy miesiące. Nabywa wtedy odporności na bodźce (obce dźwięki, światło, kontakt z innymi maluchami), trzyma mocniej główkę (a to ułatwia zabawę w wodzie). Mówi się o tzw. instynkcie życia płodowego, który pozwala dziecku odruchowo wstrzymać oddech pod wodą, a zanika po ukończeniu szóstego miesiąca życia. Warto wyruszyć na basen zanim to nastąpi. Zajęcia w wodzie pomogą podtrzymać instynkt, jest szansa, że maluch bez wysiłku zacznie nurkować i nie będzie się zachłystywał. Jednak na tym odruchu nie można polegać. U niektórych dzieci zanika już w trzecim miesiącu życia, u innych może przetrwać do dziewiątego. Pierwszą próbę zanurzenia główki dziecka w basenie i tak musi poprzedzić wiele ćwiczeń pod okiem specjalisty. Zależne jest to od pływalni. Są bowiem baseny, które na zajęcia przyjmują dzieci, powyżej piątego miesiąca jak również dzieci, które skończyły trzy miesiące. Ale tak naprawdę im wcześniej tym lepiej. Niewykształcona jeszcze świadomość małego człowieka pozwala mu czerpać same korzyści z przebywania w środowisku wodnym, bez okazywania jakiegokolwiek stresu lub niechęci. Od czwartego miesiąca życia naszego małego pływaka zmienia się stosunek do wody. Dzieci przyjmują już inną pozycję podczas wodnych zabaw, naturalnie kierując się w stronę powierzchni, jako strefy bogatej w tlen. Wcześniej jednak harcują w basenie jak mało kto. Niemowlęta traktują wodę jako swoje naturalne środowisko. Gdy zanurzamy malutkie dziecko nie zamyka ono oczu ani nie zachłystuje się. Instynktownie blokuje oddech.

JAK WYGLĄDAJĄ PIERWSZE ZAJĘCIA

Na początku trener będzie oswajał malca z wodą. Może polewać jego twarz, włoski i uszy wodą z konewki. Dziecko będzie bawić się, może chlapać nóżkami i rączkami. Rodzic musi podtrzymywać malca, tak aby całym ciałem dziecko było zanurzone w wodzie. Instruktor pokaże Rodzicom jak trzymać dziecko, aby leżało w wodzie na plecach lub na brzuszku.

NA CO NALEŻY ZWRÓCIĆ UWAGĘ

Przede wszystkim basen powinien mieć cieplejszą wodą, czyli około 30 stopni. Niemowlęta poniżej siódmego miesiąca życia nie powinny być zanurzane w chłodniejszej wodzie. Temperatura powietrza powinna być o minimum trzy stopnie wyższa od temperatury wody. Zapytaj czy na pływalni jest szatnia rodzinna z miejscem dla niemowląt. Na niektórych basenach woda jest ozonowana, ale nie ma powodów, żeby unikać chlorowanej. Chlor skutecznie niszczy bakterie, a przeszkodą może być tylko wtedy, gdy dziecko jest na niego uczulone, co zdarza się sporadycznie.

UCZYMY PŁYWAĆ SAMODZIELNIE CZY Z INSTRUKTOREM?

Wielu rodziców staje przed dylematem czy rozpocząć zajęcia z dzieckiem samodzielnie czy skorzystać z ofert szkółki pływackiej prowadzącej zajęcia z małymi dziećmi. Warto wybrać się na zajęcia zorganizowane, zwłaszcza kiedy sam rodzic może odczuwać niepewność i lęk, czy poradzić sobie w tej sytuacji. Opieka instruktora powinna wprowadzić spokój, opanowanie i pewność w tym co robimy. Należy pamiętać, że nerwowość i lęk rodzica udziela się dziecku przez co zajęcia takie nie przyniosą satysfakcji żadnej ze stron. Bliskość instruktora zwłaszcza w sytuacjach awaryjnych, daje poczucie bezpieczeństwa. Zachowanie i reakcje rodziców w sytuacji np. zachłyśnięcia się wodą bywają różne, nie każdy potrafi zachować zimną krew i opanowanie. Instruktor na pewno w takiej sytuacji nam pomoże i da wskazówki co należy robić. Jeśli rodzic zdecyduje się samemu uczyć dziecko, ważne jest zachowanie rozsądku i zimnej krwi, najczęściej takie zachłyśnięcia nie są dla dziecka groźne i samo potrafi sobie z tym poradzić. Ważne jest by potrafił się w takiej sytuacji zachować. Niewątpliwym atutem zajęć organizowanych przez szkółki pływackie jest profesjonalna kadra instruktorska. Rodzice powinni pamiętać o tym, że wybierając dla swojej pociechy, mają prawo pytać o to, kto będzie prowadził zajęcia i jakie posiada uprawnienia. Instruktor powinien być osobą, która w łatwy sposób nawiązuje kontakt zarówno z rodzicami jak i dziećmi. Przede wszystkim powinien w sposób umiejętny pokierować rodzicem, który jest łącznikiem pomiędzy instruktorem i dzieckiem. To najczęściej dzieci stają się weryfikatorem instruktora, akceptują lub odrzucają go bezwzględnie. Należy pamiętać o tym, że zaufanie Rodzica do Instruktora jest bezwzględne i musi on podołać temu wyzwaniu. Osoba prowadząca powinna w sposób umiejętny wykorzystywać sprzęt i akcesoria stosowane w trakcie zajęć. Zastosowanie różnorodnego sprzętu w odpowiednim momencie, na odpowiednim etapie i w celu uzyskania konkretnych efektów. W trakcie zajęć stosowany jest sprzęt nie tylko do nauki pływania, ale również cała gama zabawek i akcesoriów uatrakcyjniających zajęcia. Nie możemy zapominać o tym, że zabawa jest nieodłącznym elementem procesu nauczania a zajęcia powinny być dla dziecka wielkim przeżyciem, tak by zawsze z ochotą oczekiwał na kolejną lekcję. Kontakt z rówieśnikami, wspólna zabawa to jeszcze jeden atut zajęć w grupie. Rodzic będący sam z dzieckiem w basenie nie jest mu w stanie zapewnić zabaw grupowych, wspólnego śpiewania itp.

NIESTETY NIE WSZYSTKIE MALUSZKI MOGĄ KORZYSTAĆ Z WIZYT NA PŁYWALNI – DLACZEGO?

PRZECIWWSKAZANIA

Absolutnie nie powinny pływać dzieci, które mają refluks żołądkowo-przełykowy. Również dzieci cierpiące na nawracające zapalenie ucha środkowego. Kolejnymi przeciwwskazaniami są infekcje dróg oddechowych, dróg moczowych, choroby przewodu pokarmowego oraz choroby skóry. Jeśli planujesz wybrać się ze swoją pociechą na basen, skonsultuj to wcześniej z lekarzem pediatrą. Najlepiej aby to właśnie lekarz decydował czy malec może chodzić na pływalnię.

ZANIM WEJDZIESZ Z DZIECKIEM DO WODY

Przed wejściem do wody, przejdź się wolno wokół basenu z dzieckiem, pozwól aby malec oswoił się z nowym miejscem.

Na pływalni wszystko jest dla niego nowe, akustyka, duża ilość wody i obcych ludzi.

CO WAS CZEKA NA BASENIE?

Najpierw warto oswoić dziecko z otoczeniem, nowymi dźwiękami. Trzymaj je w ramionach i powoli zanurzaj w wodzie.

Kolejny krok to kładzenie małego pływaka na brzuszku i na plecach-oczywiście konieczna jest twoja asekuracja. Później przychodzi czas na uświadomienie malcowi, że w wodzie można się przemieszczać i chwycić zabawki. Przygotowanie niemowlaka do nurkowania polega na trzymaniu go w specjalny sposób i polewaniu jego główki wodą. Po kilku, czasem kilkunastu zajęciach, na znak instruktora możesz próbować ją zanurzyć. Już kilkumiesięczne dzieci mogą się uczyć bezpiecznego wskakiwania do wody z pozycji siedzącej. Po pewnym czasie maluch nauczy się dopływać do krawędzi basenu i wychodzić na brzeg. W niektórych szkołach wykorzystywane są dmuchane rękawki i pasy wypornościowe pomagające utrzymać się na wodzie. Są instruktorzy, którzy z takich pomocy rezygnują i wolą, żeby niemowlak uczył się polegać na własnym ciele. Do ćwiczeń w wodzie używa się także zabawek, mat i desek.

CZEGO NIE NALEŻY ROBIĆ?

Jeśli twojemu dziecku nie podobają się zajęcia na basenie powinniście na jakiś czas z nich zrezygnować. Spróbujcie za jakiś czas. Nie zmuszaj malca do zabawy w basenie jeśli wyraźnie nie czuje się w nim komfortowo. Nie uciekajcie w popłochu z zajęć, jeżeli dziecko płacze. Może potrzebuje na adaptację do nowych warunków więcej czasu niż inne dzieci? W praktyce bardzo niewiele malców wody nie lubi i nie jest w stanie polubić. Nie zmuszaj malucha do żadnych ćwiczeń-basen ma być dla niego relaksem, nie stresem, więc trzeba mu pozwolić na zdobywanie umiejętności we własnym tempie. Nie panikuj-odrobina wody w buzi lub uchu nikomu nie zaszkodzi, a dziecku twój strach może się udzielić. Nie oczekuj cudów-na krytą żabkę i skakanie z trampoliny twoje maleństwo ma jeszcze wiele lat. Na razie wystarczy, że próbuje dosięgnąć w wodzie piłeczki.

JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ?

Konieczna jest wizyta u pediatry, który po zbadaniu dziecka powie ci czy dziecko jest zdrowe i nie ma przeciwwskazań do pływania. Nie musi wydawać żadnego zaświadczenia. To rodzice podpisują stosowne oświadczenie przed rozpoczęciem kursu. Sprawdź kto prowadzi zajęcia i czy jest trenerem lub instruktorem pływania. Prawo nie wymaga od nich przygotowania do pracy z dziećmi, ale w praktyce takie predyspozycje są niezbędne. Jak długo działa firma. Maluchowi trzeba założyć specjalną pieluchę do pływania. Zabrać akcesoria kąpielowe (ręcznik, krem lub oliwkę) a dla siebie-klapki i strój na basen. Przed zanurzeniem w basenie najlepiej umyć malucha pod prysznicem albo chociaż oczyścić jego pupę wilgotną chusteczką. W przypadku osób dorosłych chusteczka nie wystarczy-prysznic jest obligatoryjny. Od naszej higieny zależy zdrowie dzieci!